1. spotkanie – 28 października 2023

paź 28, 2023 | Biblistyka

„Umieśćmy Ewangelię w takim miejscu, abyśmy pamiętali o jej codziennym otwieraniu, niech wersety słowa Bożego dotrą do naszych serc” – powtórzył za papieżem Franciszkiem moderator Dzieła Biblijnego diecezji bielsko-żywieckiej ks. Adrian Mętel – jeden z inicjatorów nowego przedsięwzięcia w diecezji bielsko-żywieckiej pod nazwą „Soboty biblijne z Ewangelią Marka”. Pierwsze ze spotkań odbyło się 28 października 2023 r. w bielskiej kurii biskupiej, a wykład inauguracyjny wygłosił w auli bp Roman Pindel, profesor biblistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, specjalizujący się w egzegezie Nowego Testamentu, znawca Listów Pawłowych. W pierwszym sobotnim spotkaniu wzięło udział około 60 osób.

Jak zapewniają pomysłodawcy projektu, wśród których jest sekretarz biskupa ks. Piotr Góra, sobotnia Szkoła Biblijna, to okazja do zapoznania się z fascynującym światem Pisma Świętego i odkrycia głębokiego przesłania o Bożej miłości. W jego ocenie, to także sposobność do dołączenia do społeczności, „aby wspólnie odkrywać skarby Bożej nauki i rozwijać swoje duchowe horyzonty”.

„Dzięki umiejętnościom nabytym podczas zajęć uczestnicy będą w stanie samodzielnie interpretować Pismo Święte, a modlitwa i medytacja nad słowem Bożym podczas spotkań pomoże uczestnikom w duchowym wzroście i zbliżeniu się do Boga” – zapewnił.

Ks. Mętel wyjaśnił, że schemat każdego sobotniego spotkania opiera się na 3 częściach. „Pierwsza to egzegeza wybranych fragmentów Ewangelii Marka, ukazanie, jak krok po kroku odczytuje się przesłanie biblijne. Druga część to omówienie konkretnego jednego wybranego zagadnienia biblijnego. Trzecia zaś, praktyczna część, odbywać się będzie w kaplicy. Wypełni ją modlitwa słowem Bożym, czyli Lectio Divina, przed Najświętszym Sakramentem. To taki praktyczny wymiar, aby to słowo, które przyjmujemy, nie było tylko jedynie słowem wykładowym” – dodał.

Każde z zaplanowanych spotkań ma koncentrować się na konkretnym fragmencie Ewangelii Marka.

Wykład inauguracyjny wygłosił podczas pierwszego cyklu zajęć bp Roman Pindel.

Ks. Adrian Mętel zaproponował uwypuklanie jednego z motywów obecnego na początku Markowej Ewangelii – pustyni. Swoje wystąpienie zatytułował „Pustynny workout”.

Zasady modlitwy słowem Bożym przybliżył ks. Sebastian Fajfer, ojciec duchowny krakowskiego seminarium. Przypomniał, że metoda ta jest adresowana do każdego. „To metoda czytania słowa Bożego, która została wypracowana w starożytnym Kościele” – wyjaśnił i przypomniał, że w życiu duchowym wszystko zaczyna się od słuchania Boga. Inauguracyjne spotkanie zakończyła medytacja nad słowem Bożym przed Najświętszym Sakramentem.

Zapisy odbywają się drogą mailową: szkola.biblijna@diecezjabielsko.pl Do zajęć można dołączyć przez cały rok. Comiesięczne spotkania są bezpłatne. O szczegółach i sylwetkach prelegentów więcej na stronie: biblia.diecezjabielsko.pl

W zajęciach mogą uczestniczyć wszystkie osoby bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania. Pomysłodawcy przedsięwzięcia biblijnego zapraszają zarówno liderów, katechetów, animatorów wspólnot parafialnych, jak i osoby poszukujące zrozumienia tego, czym jest słowo Boże w ludzkim życiu.

PRELEGENCI

Bp prof. dr hab. Roman Pindel

Bp prof. dr hab. Roman Pindel

Biskup Bielsko-Żywiecki

Jako neoprezbiter pracował w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach. Po trzech latach pracy na parafii podjął dalsze studia i w 1990 roku obronił doktorat z zakresu biblistyki. Napisał pracę pt. „Chrystus jako arcykapłan współczujący według Listu do Hebrajczyków”. W 2001 r. habilitował się na podstawie rozprawy „W obronie prawdy Ewangelii. Analiza literacko – retoryczna Ga 1,11–2.21”.

Bp. Pindel jest profesorem biblistyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełni funkcję kierownika Katedry Hermeneutyki i Judaistyki. Specjalizuje się w egzegezie Nowego Testamentu.

Biskup Roman jest autorem wielu książek poświęconych Nowemu Testamentowi, jak również problemom duszpasterskim, małżeństwa i rodziny m.in.: “Kapłaństwo w Biblii” (1992), “To co z ducha świętego: egzegeza wybranych tekstów Nowego Testamentu” (1997), “Uzdrowienie przez słowo Boże” (2002), “Magia czy Ewangelia?: konfrontacja głosicieli Ewangelii ze światem magicznym w ujęciu Dziejów Apostolskich” (2003), “Aby dobrze wyjść z rodziną… i to nie tylko na zdjęciu: biblijne spojrzenie na problemy małżeństwa i rodziny” (2004), “Życie wspólnoty w świetle Słowa Bożego” (2004), “Gdy już przyszedłeś na Mszę Świętą” (2005), “Poznać Pawła Apostoła: lektura wybranych fragmentów Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła” (2008), “Naśladując Chrystusa-sługę” (2007), “Sztuka zarządzania sobą”(2008),“Kapłan. Pasjonat i specjalista od kontaktów z Bogiem” (2009).

Księdza Biskupa Romana można również odnaleźć na podcaście na YouTube Biblia – SŁOWA ŻYCIA oraz na Spotify Biblia – SŁOWA ŻYCIA

Ks. dr Adrian Mętel

Ks. dr Adrian Mętel

Moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Pochodzi z pięknej malowniczej wioski Koszarawy. Jest wikariuszem w parafii NSPJ w Kętach. W maju 2016 r. ukończył studia na Uniwersytecie Papieskim Jan Pawła II w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii. W sierpniu 2020 r. wyjechał do Rzymu, by podjąć́ naukę̨ języków starożytnych i egzegezy biblijnej w Papieskim Instytucie Biblijnym. W czerwcu 2022 ks. Mętel uzyskał tytuł doktora na podstawie dysertacji: „Motyw drzewa (Rdz 3, 1‐24) w apokaliptycznych pismach judaizmu okresu Drugiej Świątyni”. Jest moderatorem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II oraz prowadzi audycje radiowe o tematyce biblijnej w diecezjalnym radiu Anioł Beskidów, jest autorem artykułów podejmujących tematykę metodologii biblijnej i egzegezy Starego Testamentu. Z zamiłowania piłkarz, kibic FC Barcelony.

Ks. Sebastian Fajfer

Ks. Sebastian Fajfer

Ojciec Duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Sebastian często powtarza: „Dobrze jest być narzędziem w rękach Boga”. Urodził się w 1978 roku w Wadowicach, pochodzi z Inwałdu. Święcenia kapłańskie przyjął w 2004 roku w Bielsku-Białej. Obecnie ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Wcześniej duszpasterz, katecheta, prowadził wakacyjne rekolekcje oazowe w Bieszczadach i wakacyjne wyjazdy z dziećmi. W parafach gdzie był wprowadzał Krąg Biblijny i Lectio divina. Autor książek: „Wybrani i obcy. Lectio divina 1 List św. Piotra” 2020, „Zakochani. Lectio divina Księga Rut” 2021, „Opowieść o nadziei. Lectio divina Księga Tobiasz” 2023. Autor kanału na YouTube „Sebastian Fajfer” poświęconego tematyce Lectio divina. W wolnych chwilach, szczególnie w środy lubi chodzić po górach.