Kilkadziesiąt osób wzięło udział w drugim spotkaniu Szkoły Biblijnej „Soboty Biblijne z Ewangelią Marka”. Była to kolejna okazja do włączenia się w projekt duszpasterski adresowany do wszystkich zainteresowanych zdobyciem wiedzy i formacji biblijnej. To swoiste połączenie analizy, interpretacji Markowej księgi, ale także okazja do zainicjowania stałej modlitwy słowem Bożym.
W ramach kolejnego spotkania biblijnego biskup Roman Pindel podjął temat – Jak sam tekst pomaga zrozumieć Biblię? Analizując razem z słuchaczami fragment dotyczący powołania uczniów – Piotra i Andrzeja oraz Jana i Jakuba, a także Lewiego syna Alfeusza – biskup pokazał jak wiele ważnych informacji zawiera sama kompozycja tekstu biblijnego. Biblista wskazał, jak odpowiadające sobie, czyli paralelne fragmenty, wzajemnie się uzupełniają i wyjaśniają.
🟢 📄 Materiały pdf – pobierz – Soboty biblijne Materiał dla uczestników 18.11.2023
W drugiej części poświęconej egzegezie o ewangelicznej scenie egzorcyzmu i uzdrowienia teściowej mówił ks. dr Adrian Mętel.
„Jak wygląda moja wiara? Kim jest dla mnie Pan Bóg? Czy przyjmuję Boga do swojego życia? Czy staram się poznawać Dobrą Nowinę o Nim? Na jakiej drodze życia aktualnie jestem?” – zachęcił do pytań podczas trzeciej części spotkania – lectto divina – ks. Piotr Rajda.
🟢 📄 Materiały pdf – pobierz – Mk 1, 14-45 materiały lectio divina
Druga Sobota Biblijna obejmowała fragment ewangelii zatytułowany Jezus wybiera Dwunastu i przygotowuje ich jako uczniów (Mk 1,14-1,45).
PRELEGENCI
Bp prof. dr hab. Roman Pindel
Biskup Bielsko-Żywiecki
Jako neoprezbiter pracował w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach. Po trzech latach pracy na parafii podjął dalsze studia i w 1990 roku obronił doktorat z zakresu biblistyki. Napisał pracę pt. „Chrystus jako arcykapłan współczujący według Listu do Hebrajczyków”. W 2001 r. habilitował się na podstawie rozprawy „W obronie prawdy Ewangelii. Analiza literacko – retoryczna Ga 1,11–2.21”.
Bp. Pindel jest profesorem biblistyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełni funkcję kierownika Katedry Hermeneutyki i Judaistyki. Specjalizuje się w egzegezie Nowego Testamentu.
Biskup Roman jest autorem wielu książek poświęconych Nowemu Testamentowi, jak również problemom duszpasterskim, małżeństwa i rodziny m.in.: “Kapłaństwo w Biblii” (1992), “To co z ducha świętego: egzegeza wybranych tekstów Nowego Testamentu” (1997), “Uzdrowienie przez słowo Boże” (2002), “Magia czy Ewangelia?: konfrontacja głosicieli Ewangelii ze światem magicznym w ujęciu Dziejów Apostolskich” (2003), “Aby dobrze wyjść z rodziną… i to nie tylko na zdjęciu: biblijne spojrzenie na problemy małżeństwa i rodziny” (2004), “Życie wspólnoty w świetle Słowa Bożego” (2004), “Gdy już przyszedłeś na Mszę Świętą” (2005), “Poznać Pawła Apostoła: lektura wybranych fragmentów Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła” (2008), “Naśladując Chrystusa-sługę” (2007), “Sztuka zarządzania sobą”(2008),“Kapłan. Pasjonat i specjalista od kontaktów z Bogiem” (2009).
Księdza Biskupa Romana można również odnaleźć na podcaście na YouTube Biblia – SŁOWA ŻYCIA oraz na Spotify Biblia – SŁOWA ŻYCIA
Ks. dr Adrian Mętel
Moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej
Pochodzi z pięknej malowniczej wioski Koszarawy. Jest wikariuszem w parafii NSPJ w Kętach. W maju 2016 r. ukończył studia na Uniwersytecie Papieskim Jan Pawła II w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii. W sierpniu 2020 r. wyjechał do Rzymu, by podjąć́ naukę̨ języków starożytnych i egzegezy biblijnej w Papieskim Instytucie Biblijnym. W czerwcu 2022 ks. Mętel uzyskał tytuł doktora na podstawie dysertacji: „Motyw drzewa (Rdz 3, 1‐24) w apokaliptycznych pismach judaizmu okresu Drugiej Świątyni”. Jest moderatorem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II oraz prowadzi audycje radiowe o tematyce biblijnej w diecezjalnym radiu Anioł Beskidów, jest autorem artykułów podejmujących tematykę metodologii biblijnej i egzegezy Starego Testamentu. Z zamiłowania piłkarz, kibic FC Barcelony.
Ks. Piotr Rajda
Prelegent
Katecheta, przewodnik Pieszej Pielgrzymki z Czechowic-Dziedzic na Jasną Górę, a w czasie wolnym perkusista, grafik, fotograf i biegacz. Pracę magisterską zatytułowaną „Miłość ( ἀγαπάω, φιλέω ) między Bogiem Ojcem i Jego Synem w Ewangeliach” napisał na seminarium naukowym z teologii biblijnej pod kierunkiem ks. dra hab. Stanisława Wronki. Uczestnik kursu greki biblijnej „szkoły języków biblijnych Lingua Sacra”. Od 9 lat współtwórca kapłańskiego kręgu biblijnego. Główny obszar zainteresowań Biblijnych to Ewangelie.