2. spotkanie – 30 listopada 2024 

lis 30, 2024 | Dzieje Apostolskie 1-8

Drugie spotkanie z cyklu „Soboty Biblijne”, poświęcone początkowym rozdziałom Dziejów Apostolskich, odbyło się 30 listopada 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej . Wydarzenie miało charakter otwartego seminarium biblijnego – Szkoła Biblijna Diecezji Bielsko-Żywieckiej zaprosiła na nie wszystkich chętnych zainteresowanych Pismem Świętym. Głównym tematem tej sesji były początki Kościoła, a program obejmował pogłębioną analizę tekstu biblijnego, kontekst geograficzny oraz modlitewne rozważanie Słowa Bożego.

Pierwszą część spotkania stanowił wykład egzegetyczny ks. dr. hab. Romana Bogacza (profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie) , który skupił się na omówieniu pierwszego rozdziału Dziejów Apostolskich . Prelegent przypomniał, że autorem księgi jest św. Łukasz Ewangelista, a jej adresatem – Teofil, co wskazuje zarówno konkretnego ucznia, jak i symbolicznie każdego „miłującego Boga”. Następnie ks. Bogacz przeanalizował opis wniebowstąpienia Jezusa oraz wydarzeń bezpośrednio po nim. Zwrócił uwagę, że zanim Apostołowie wyruszyli głosić Ewangelię, zostali przez Chrystusa wezwani do wyczekiwania Ducha Świętego: „Otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” – te słowa z Dz 1,8 stanowią program misyjny dla rodzącego się Kościoła. Budowanie wspólnoty opartej na modlitwie i jedności okazało się niezbędnym przygotowaniem do tej misji.

Ks. Bogacz podkreślił również, że pierwotna wspólnota uczniów działała w sposób synodalny, czyli poprzez wspólne rozeznawanie i decyzje podejmowane jednogłośnie w modlitwie. Jako przykład omówił opisane w Dz 1 wybory Macieja na miejsce Judasza w gronie Dwunastu. Apostołowie, trwając jednomyślnie na modlitwie wraz z Maryją, Matką Jezusa (Dz 1,14), wspólnie podjęli decyzję o uzupełnieniu swego grona.

„Kościół od samego początku jest synodalny – ważne decyzje dojrzewały we wspólnocie uczniów, poddanej działaniu Ducha Świętego”. Zauważył, że zgromadzenie Apostołów w Wieczerniku, wybierające nowego świadka Zmartwychwstania, można uznać za pierwszy „sobór” Kościoła, będący pierwowzorem późniejszych synodów i soborów w dziejach . Ta wspólna narada połączona z modlitwą stanowiła fundament, na którym opierać się będzie dalszy rozwój Kościoła opisany w Dziejach Apostolskich.

Druga część spotkania miała charakter prezentacji geograficzno-historycznej. Omówiono geografię i topografię Ziemi Świętej z czasów apostolskich. Prelegent zaprezentował mapy kluczowych miejsc związanych z początkami Kościoła – przede wszystkim Jerozolimy, gdzie dokonały się wydarzenia Pięćdziesiątnicy i pierwsze nauczanie Apostołów. Wyjaśnił ukształtowanie terenu tego miasta (doliny otaczające wzgórze świątynne, góra Syjon, Góra Oliwna itp.) oraz pokazał, gdzie mieścił się Wieczernik i inne lokalizacje wspomniane w narracji biblijnej. Nie zabrakło również szerszego kontekstu: ks. Bogacz krótko scharakteryzował regiony Judei i Galilei, a także inne miejsca, do których dotarło pierwotne głoszenie Dobrej Nowiny.

„Głębsza znajomość realiów geograficznych pomaga lepiej zrozumieć wydarzenia biblijne” – zauważył prelegent, podkreślając, że świadomość odległości i topografii miejsc umożliwia żywsze wyobrażenie sobie scen opisanych w Dziejach Apostolskich.

Ostatnim punktem spotkania była część modlitewna, którą poprowadził ks. Piotr Rajda. Prowadzący zaprosili uczestników do wspólnej Lectio Divina, czyli medytacyjnej lektury wybranego fragmentu Pisma Świętego. W klimacie skupienia odczytano fragment Dziejów Apostolskich, a następnie zebrani dzielili się krótkimi refleksjami i trwali w modlitwie inspirowanej usłyszanym Słowem. Ta część spotkania pozwoliła uczestnikom osobistiej zaangażować się w treść biblijną i doświadczyć jej duchowego wymiaru w swoim życiu.

 Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do odsłuchania nagrań/wykłądów