W sobotę, 22 czerwca 2024 r, w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej odbyło się podsumowujące spotkanie Diecezjalnej Szkoły Biblijnej. Do udziału we wszystkich spotkaniach, od października 2023 r. do maja br., zdeklarowało się prawie 100 osób z różnych stron diecezji bielsko-żywieckiej.
Końcowy wykład dla uczestników poprowadził ks. dr Kamil Żółtaszek, filolog klasyczny, pomysłodawca programu „Kościół w grecko-rzymskim świecie”. Duchowny w umiejętny sposób ukazał zależności językowe w Ewangelii Marka, zachęcając przy tym do studiowania języków, w jakich została napisana Biblia.
Następnie uczestnicy spotkań udali się na wspólną Eucharystię do bielskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie razem z biskupem Romanem Pindlem dziękowali Panu Bogu za miniony czas wspólnego pochylania się nad Słowem Bożym. Po Mszy św. każdy z uczestników otrzymał specjalny dyplom potwierdzający uczestnictwo i zaangażowanie w zajęciach.
Na sam koniec wszyscy udali się na wspólny poczęstunek „Agapę” przygotowaną w kurii diecezjalnej. Tu ks. dr Adrian Mętel podsumował miniony rok oraz przedstawił plan funkcjonowania Szkoły Biblijnej od następnego roku akademickiego.
Szkoła Biblijna organizowana regularnie w naszej diecezji, w tym roku skupiła się na szczegółowym studium Ewangelii Marka. Ewangelia ta, najkrótsza z czterech kanonicznych, oferuje dynamiczną narrację życia Jezusa Chrystusa, koncentrując się na Jego czynach i cudach. Spotkania odbywały się co w każdą czwartą sobotę miesiąca, przyciągając licznych wiernych pragnących pogłębić swoją wiedzę biblijną i duchową.
Uczestnicy przyznali, że odpowiadały im forma i treści wybranych na kolejne spotkania zagadnień. Wielu z nich podkreślało, że dzięki wspólnemu studiowaniu Pisma Świętego mogli głębiej zrozumieć i doświadczyć treści Ewangelii Marka. Dyskusje pozwoliły na wymianę poglądów i doświadczeń, co wzbogaciło ich duchowe życie. Spotkania Szkoły Biblijnej okazały się owocnym czasem refleksji i duchowego wzrostu. Ewangelia Marka, ze swoją prostotą i głębią, pozwoliła uczestnikom na nowo odkryć istotę chrześcijańskiego przesłania.
Szkoła Biblijna to doskonała okazja do pogłębienia swojej wiary i zrozumienia biblijnego przesłania. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania, które będą poświęcone analizie kolejnych ksiąg Nowego Testamentu, a szczególnie Dziejów Apostolskich.
Ks. Adrian Mętel
PRELEGENCI
Ks. dr Adrian Mętel
Moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej
Pochodzi z pięknej malowniczej wioski Koszarawy. Jest wikariuszem w parafii NSPJ w Kętach. W maju 2016 r. ukończył studia na Uniwersytecie Papieskim Jan Pawła II w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii. W sierpniu 2020 r. wyjechał do Rzymu, by podjąć́ naukę̨ języków starożytnych i egzegezy biblijnej w Papieskim Instytucie Biblijnym. W czerwcu 2022 ks. Mętel uzyskał tytuł doktora na podstawie dysertacji: „Motyw drzewa (Rdz 3, 1‐24) w apokaliptycznych pismach judaizmu okresu Drugiej Świątyni”. Jest moderatorem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II oraz prowadzi audycje radiowe o tematyce biblijnej w diecezjalnym radiu Anioł Beskidów, jest autorem artykułów podejmujących tematykę metodologii biblijnej i egzegezy Starego Testamentu. Z zamiłowania piłkarz, kibic FC Barcelony.
Ks. dr Kamil Żółtaszek
Prelegent
wikariusz, kapelan WP, katecheta, filolog klasyczny. Pomysłodawca programu Podcast Filologów. W wolnych chwilach gra w squasha. Pasjonat starożytności grecko-rzymskiej, zarówno pogańskiej jak i chrześcijańskiej, ich styk – spotkanie. Pracował w Andrychowie, Wieliczce a teraz w Czechowicach-Dziedzicach.