4. spotkanie – 25 grudnia 2025 

gru 21, 2024 | Dzieje Apostolskie 1-8

Pierwsza część sesji miała formę wykładu egzegetycznego. Bp Roman Pindel przeprowadził szczegółową analizę drugiego wystąpienia św. Piotra zawartego w Dziejach Apostolskich (Dz 3,12-26). Ten fragment – zwany drugą mową Piotra – został wygłoszony przez Apostoła tuż po cudownym uzdrowieniu chromego u bram Świątyni Jerozolimskiej. Prelegent omówił kontekst tego wydarzenia oraz główne tezy nauczania Piotra do ludu. Zaznaczył, że Apostoł odwołał się do proroctw Starego Testamentu, ukazując Jezusa jako zapowiedzianego Mesjasza. W centrum katechezy Piotra znalazło się wezwanie do nawrócenia i wiary w Chrystusa, którego moc uzdrowiła chorego. Analizując tekst, ks. Bp Pindel podkreślił, że Piotr wyjaśnia słuchaczom, iż cud uzdrowienia dokonał się nie ludzką mocą, lecz „dzięki wierze w imię Jezusa” (por. Dz 3,16).

„Św. Piotr podkreśla w swojej mowie, że uzdrowienie dokonało się nie jego własną mocą, lecz dzięki wierze w Imię Jezusa – to sam Chrystus działa w swoim Kościele i potwierdza głoszone Słowo znakami” – wyjaśnił prelegent, ukazując słuchaczom zasadniczą myśl apostolskiego przesłania. Piotrowe przemówienie wzywało zebranych, by „opamiętali się i nawrócili, aby zostały zmazane ich grzechy” (Dz 3,19), wskazując na duchowy wymiar uzdrowienia dokonanego przez Zmartwychwstałego.

Druga część spotkania miała charakter tematycznego wykładu i dyskusji. Ks. dr Adrian Mętel przedstawił szerszą biblijną perspektywę uzdrowienia, sięgając do różnych przykładów cudów uzdrowień na kartach Pisma Świętego. W swoim wystąpieniu ksiądz biskup zwrócił uwagę, że w całej historii zbawienia fizyczne uzdrowienia są wyjątkowymi znakami Bożego miłosierdzia oraz potwierdzeniem mocy Ewangelii. Przypomniał, że także Kościół apostolski łączył głoszenie słowa z posługą uzdrawiania – opisy cudów w Dziejach Apostolskich zawsze podporządkowane są głoszeniu Dobrej Nowiny. Ks. Adrian wskazał, że zaraz po uzdrowieniu chromego Piotr nie skoncentrował się na samym cudzie, ale natychmiast skierował uwagę zgromadzonych na osobę Jezusa i wezwanie do wiary.

„Cuda uzdrowienia opisane w Biblii nigdy nie są celem samym w sobie – zawsze mają skierować wzrok ku Jezusowi. Uzdrowienie ciała staje się okazją, by głosić uzdrowienie duszy przez wiarę” – podkreślił prelegent. Zaznaczył przy tym, że moc uzdrawiania powierzona Kościołowi jest znakiem żywej obecności Chrystusa, który potwierdza prawdziwość głoszonej Ewangelii. „Apostołowie nauczali, a Pan współdziałał z nimi i utwierdzał słowo znakami” – przypomniał ks. Mętel słowa kończące Ewangelię (por. Mk 16,20), wpisujące się również w narrację Dziejów Apostolskich.

 Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do odsłuchania nagrań/wykłądów